Kaz Ayağı

Kaz Ayağı OtuBotanik Bilgi: ıspanakgiller familyasından; bir veya çok yıllık bir bitkidir. Yetiştiği toprağa göre çok farklı renk tonlarına sahip olabilirler.  Kazayağı otu bazen yeşil, bazen esmer, bazende kırmızımsı renkte olabilir. Yaprakları değişken sıraya dizilmiş olup her yaprağın dibinden bir dal çıkar.

Alt yaprakları kısa saplı, üst yaprakları sapsız gövdeye oturmuş olup, geniş bir mızrak şeklinde, kenarları kertikli, yeşil, esmer veya kahverengimsi renkte olabilir. Çiçekleri bitkinin üst kısmındaki yaprak diplerinden çıkan saplar üzerinde oldukça çık çiçeğin dizilmesi ile oluşmuştur ve yeşil, esmer ve kızıl renkte olabilir.

 

Toplanması ve saklanması: kazayağı otunun üst kısımları kesilerek toplanır, kurutulur ve kaldırılır.

Faydalaro: başta bağırsak solucanları, tenyalar ve bağırsak kurtlarına karşı kullanılır.

Kullanım şekli: toprak üstündeki kısımlarından su buharı destinasyonu ile elde edilen uçucu yağa (oleum chenopodii), “Kazayağı esansı / kenepod esansı” denir. Eskiden bu bitkini çayı içilirken günümüzde artık esası kullanılmaktadır.

Bağırsak solucanlarını düşürmek için çocuklara (5-10 yaşındaki çocuğa) 10 damla ve yetişkinlere 20 damla eter yağı verilir.

Eter yağı kesme şekere damlatılara verilir. Aradan 1*2 saat geçtikten sonra hastaya bir yemek kaşığı hint yağı içirilir.

Uyarı: aşırı dozda alınmamalıdır. Tarife uyulmazsa kalıcı hasarlar meydana getirebilir.

 

Comments are closed.